Crosswoods Men’s Golf League

Tuesday, Aug. 31

Game of the Day: 3 best balls of 4

First Place – High Noon: Wayne Pacyga, Bob Maalis, Ed Kellogg, Don Miller (blind draw)

First Place – Sunset: Randy Kraft, Leroy Smoley, Dave Oleson, Tony Coffey

Newsletter signup for email alerts

Second Place – High Noon: Jeff Spetz, Bob Johnson, Rick Atkinson, Tom Endres

Second Place – Sunset: Jim Mateyka, Ray Elie, Bill Fiedler, Jim Weisner

Closest to pin: Terry Nygaard, Dick Sletten, Chuck Hamilton, Gary Norman

Longest putt: Bill Fiedler, Bob Borne

Low Net – High Noon: Lee Parkin (32)

Low Net – Sunset: Jeff Spetz (31)

Player of the Day: Lee Parkin (66)

Low Gross (tie): Gary Norman, Jeff Spetz (76)

Thursday, Sept. 2

Game of the Day: 16 Hole Team Low Net

First Place Team – Sunrise: Dale Federer, Ron Hanson, Don Jacobson, Jerry Williams

First Place Team – Sunset: Steve Laak, Jack Krasky, Bill Fiedler, Dave Oleson

Second Place Team – Sunrise: Don Rother, Dale Stevens, Greg Jorvig, Ron Hanson

Second Place Team – Sunset: Gary Hein, Gene Guthmueller, Dean Tenney, Lee Parkin

Closest to pin: Fred Richter, Dean Tenney, Steve Laak, Wayne Henquinet

Longest putt: Ron Hanson, Fred Richter

Low Net – Sunrise: Jim Fraser (34)

Low Net – Sunset: Dave Oleson (29)

Player of the Day: Dave Oleson (65)

Low Gross: Gary Norman (74)



2021 Mens league tournament results

Club Champion – Low Gross: Gary Norman

Low Net – Flight A: Jim Fraser

Low Net – Flight B: Jim Mateyka

Low Net – Flight C: Howard Hornibrook

Low Net – Flight D: Jim Wiesner



Crosswoods Women’s League

Monday, August 30

Game of the Day: Cha-Cha-Cha

First Place: Judy Hein, Michele Kohler

Second Place: Carol Lovro, Mary Kolkind, Ardis Thompson

Third Place: Renee Aden, Cheri Tiggelaar, Joan Baker

Individual Low Net: Judy Hein

Low Gross: Judy Hein

Birdies: Cincy Van Horn, Sunrise 6

Wednesday, Sept. 1

Game of the Day: Against All Odds

First Place: Sue Mitsch, Judy Hein, Nancy Barnes, Michele Kohler

Second Place: Cheryl Tiggelaar, Cincy VanHorn, Joan Baker, Joanne Sundem

Third Place: Rosanne Stans, Karen Appel, Two Blinds

Individual Low Net: Joan Baker

Low Gross: Judy Hein



Whitefish Men’s League

Tuesday, Aug. 31

Game of the Day: Net 2 of 4 Best Ball (ABCD)

First Place: James Bydlon, Paul Schmidt, Mike Einan, Larry Raisbeck

Second Place Team: Roger Jenson, Mike Fogarty, John Rappath, Chuck Hicks

Third Place Team: Tom McGrath, Ron Kitzmann, Fred Skog, Greg Lindahl



Whitefish Women’s Leagues

18-Hole League

Wednesday, Sept. 1

Game of the Day: Ryder Cup format.

Flight 1

First place Nancy Schmidt and Barbara Hanson

Second place Anita Stensby and Mary Dougherty.

Flight 2

First place Sandy Meyer and Maxine Riches

Second place: Paula Gulliford and Joyce Fleck

Chip-ins: Maxine Riches, Sandy Meyer, Lori Stegink

9-Hole Shootout

First place: Barbara Hanson

Second place: Sherrie Adam



9-Hole League

Wednesday, Sept. 1

First place: Tracy Hanson, Michele Eisele, Anita Boldt

Low net: Nancy Carlson

Low putts: Ruth Klukow, Tracy Hanson

Chip-ins: Pat Montgomery, Irene Heath



Emily Greens Leagues

Tuesday Morning Men’s League

First place: Jim Wick, Orville Griffiths, Gordon Bobbe, Roger Hanson

Second place: Bill Wadell, Mike Oelrich, Jim Schallman, Wayne Seiffert

Third place: Pat O’Conner, Jack Schuller, Gary Bochman, Bill Gamble

Fourth place: Don Atwater, Ron Germann, Rick Jacobson, John Benson

Longest putt: Scott Balthazor

Closest to pin No. 1: Jerry Hagel

Closest to pin No. 3: Bob Ecklund

Closest to pin No. 9: Bill Wroblewski



Tuesday Morning Back 9 League

First Place: Ed Sorgatz, Dave Purgett, Don Rodi, Mike Oelrich

Second Place: Gordon Bobbe, Keith Walker, Ernie Morreim, Bill Wadell

Third place: Don Atwater, Ron Ladwig, Bill Gamble, Wayne Seiffert



Tuesday Evening Men’s League / Wednesday Morning Men’s League

Skins: Chris Smith, Doug Harren, Charlie Roy, Bill Gamble, Brady Roy

Proxy Winners: Vic Machen, Terry Kinkaid, Bill Dangers



Wednesday Morning Men’s League / Wednesday Morning Men’s League

Season Results

First Place: Ron Germann, Tom Walker

Second Place: Keith Walker, Jerry Hagel

Third Place: Don Atwater, Bob Ecklund



Wednesday Evening Women’s League

Season-ending tournament results

First Flight

Low Gross: Meg Defor

Low Net: Jane Mckinley

Second Flight

Low Gross: Kathy Pfaff

Low Net: Mary Patterson

Third Flight

Low Gross: Jan Jurek

Low Net: Marlene Brannan

Most Pars in the Tournament: Meg Defor



Thursday Morning Women’s League

Season-ending tournament results

First Flight

Low Gross: Nancy Kruse

Low Net (tie): Barb Heck, Joanne Walker

Second Flight

Low Gross (tie): Charly Richters, Marlene Miller

Low Net: Marlene Yurich

Third Flight

Low Gross: Shirley Gorg

Low Net: Julia Reed

Most Pars in the Tournament: Jenny Oseland