Crosswoods Men’s League

Tuesday, Aug. 13

Game of the Day: 3 best balls of 4

First place – Sunrise: Gary Norman, Steve Sandberg, Greg Jorvig, Doug Yeager

First place – Sunset: Randy Kraft, Chet Herrboldt, Gene Lovro, Palmer Sorensen

Second place – Sunrise: Rich Yeager, Bill Herrick, Ed Kellogg, (BD) Bucky Berg

Second place – Sunset: Jim Waggoner, Dave Oleson, Jerry Williams, Gary Villella

Closest to pin: Gary Norman, Gene Guthmueller, Randy Kraft, Dan Berg

Longest putt: Mike Slind, Gary Hein

Individual Low Net – Sunrise: Rich Yeager (29)

Individual Low Net – Sunset: Earl Vanhorn (24)

Player of the Day: Earl Vanhorn (59)

Low Gross: Randy Kraft & Gary Norman (73)

Thursday, Aug. 15

Game of the Day: 1-2-3 variable best ball

First place – Sunrise: Dick Sletten, Dave Branum, Dave Oleson, Bucky Berg

First place – Sunset: John Pribyl, Tony Coffey, Jeff Helland, Daryl Thorvilson

Second place – Sunrise: Steve Larkin, Chet Herrboldt, Casey McChesney, Wayne Henquinet

Second place – Sunset: Gary Munger, Earl Vanhorn, Howard Hornibrook, Bob Johnson

Closest to pin: Barney Moormann, Gene Guthmueller, Dan Schlapkohl, Gary Villella

Longest putt: Dave Oleson, Ed Kellogg

Individual Low Net - Sunrise: Bucky Berg (28)

Individual Low Net – Sunset: Rich Yeager (27)

Player of the Day: Casey McChesney (61)

Low Gross (tie): Randy Kraft and Gary Norman (74)



Crosswoods Women’s Leagues

18-Hole League

Monday, Aug. 12

Game of the Day: Individual Low Net – High Noon and Sunset Courses

Flight 1

First place: Ardis Thompson (Net 62)

Flight 2

First place: Michele Kohler (Net 60)

Flight 3

First place: Cheryl Fraser (Net 60)

Birdies: Michele Kohler, No. 8 Sunset; Cincy Van Horn, No. 8 Sunset; Beryl Roe, No. 2 Sunset

Chip-ins: Michele Kohler, No. 8 Sunset

Low Net – Front: Ardis Thompson (High Noon, 28)

Low net – Back: Cheryl Fraser, Michele Kohler (Sunset, 28)

Low Gross: Tracy Nelson (86)

9-Hole League

Wednesday, Aug. 14

Game of the Day: Team Low Net Sunset Course

First place Team: Tracy Nelson, Renee Aden

Second place Team: Cheri Tiggelaar, Nancy Barnes

Third place Team: Sandy Melberg, Bonnie Coffey, Marlene Miller

Longest putt: Cheri Tiggelaar

Closest to the pin: Lila Kersey

Birdies: Sandy Melberg No. 1 Sunset

Chip-ins: Sandy Melberg No. 1 Sunset

Low Net: Beryl Roe

Low Gross: Tracy Nelson



Whitefish Women’s Leagues

18-Hole League

League champion: Cathy Munger (Two-day score: 160)

Flight 1

Low net: Patti Kline

Flight 2

Low gross: Nancy McEnroe

First low net: Barb Holubar

Flight 3

Low gross: Brenda VanSandt

First low net: Pat McKee

Second low net: Cathy Coombs

Flight 4

Low gross: Joyce Fleck

First low net: Cheryl Bontrager

Second low net: Diane Giefer

Flight 5

Low gross: Pam Musielewicz

First low net: Joi Brandt

Second low net: Enga Wodziak

Flight 6

First low net: Dawn Wiebusch

Second low net: Luann Rickert

Birdies: Pat Kline (3), Cathy Munger (2) Barb Hanson (2), Brenda VanSandt (2), Debbie Enger (2) Nancy Einan (1), Mimi Swanson (1), Teresa Nelson (1), Anita Stensby(1), Myra Faust (1)

Chip-ins: Myra Faust, Barb Hanson, Pam Musielewicz, Diane Giefer, Nancy Einan.

9-Hole League

League champion: Karen Lobben (Low gross: 94)

Flight 1

First place: Julie Achterkirch

Second place: Ruth Klukow

Flight 2

First place: Jane Hurinenko

Second place: Rhonda Swanson

Third place: Janice Shaffer

Flight 3

First place: Sue Beilfuss

Second place: Claudia Zellmer

Third place: Barbie Swenson

Flight 4

First place: Brenda Hein

Second place: Marsha Thomson

Third place: Marilynn Koehler



Whitefish Men's League

36-Hole League Championship, Aug. 13-14

2019 Overall Low Gross: Steve Ogren (162)

Flight 1

First place: Jerry Moore (140)

Second place: Bob Beatty (143)

Third place: Tom Otteson (145)

Flight 2

First place: Mike Finley (136)

Second place: Mike Milbrath (140)

Third place: Al Falconer (142)

Flight 3

First place: Sam Kantos (135)

Second place: Bruce Rickert (138)

Third place: Tom Baker (141)



Breezy Point Ladies League

Game of the Day: Hot Ball

First place (tie): Betty Huseby, Gloria Thomas, Sue Skinner; Joi Brandt, Connie Weber, Judy Thomas

Second place: Bugs Schmidt, Kathy McTague, Sandy O'Day

Third place: Barb Owens, Sue Marsolais, Joan Burnett, Ruth Klukow

Fourth place: Bunny Oseland, Connie Colon, Judy Jenson



Emily Greens Leagues

Tuesday Morning Men’s League

First place: Wayne Seiffert, Jerry Johnson, Clayton Peltier, Ron Germann

Second place: Dick Blevins, Greg Anderson, Charlie Peterson, John Harris

Third place: Jack Schuler, Bob Ecklund, Gray Nelson, Dave Purgett

Fourth place: Gary Majewski, Dave Schwarze, Bill Wroblewski, Mike Thurk

Closest to the pin No. 1: Jon Williams

Closest to the pin No. 3: Clayton Peltier

Longest putt: Dave Purgett



Tuesday Morning Back 9 League

First place: Charlie Peterson, Dave Schwarze, Bob Ecklund, Don Atwater

Second place (tie): Gary Nelson, Al Schewe, Roger Hanson, Keith Walker; Jerry Hagel, Mike Oelrich, Bill Waddell, Bruce Nelson



Tuesday Evening Men’s League / Wednesday Morning Men’s League

Tuesday Markers: Jim Buchite and Terry Blexrud

Tuesday Skins: Chris Smith, Taylor Carstens, Terry Kincaid

Wednesday Markers: Keith Walker and Jeff Northburg

Wednesday Skins: Bob Ecklund, Ron Germann, Jerry Hagel, Keith Walker



Wednesday Evening Women’s League

Play of the Day: Crazy Score – Age less your actual score

Winners: Jan Jurek, Wanda Knutson, Kathy Pfaff, Bonnie Bares, Mary Schreier



Thursday Morning Women’s League

Plays of the Day: Week 3 of the year end tournament.

Leaders of Week 3: Joanne Walker, Marlene Miller, Marlene Yurek

Birdies: Joanne Walker

Chip-ins: Joanne Walker, Karla Blevins