ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Golf League Results: Sept. 1, 2021

Results from various golf leagues in the area

golf-results-1.-metrojpg
Photo illustration, Metro Creative Graphics, Inc.

Crosswoods Men’s Golf League

Tuesday, Aug. 24

Day Three of the League tournament

Low Gross – Flight A: Randy Kraft (78)

Low Gross – Flight B: Jeff Helland (85)

ADVERTISEMENT

Low Gross – Flight C: Jerry Williams (85)

Low Gross – Flight D: Jack Sigstad (91)

Closest to pin: Howard Hornibrook, Dave Barnes, Dave Branum, Jack Sigstad

Longest putt: Randy Kraft, Ray Elie

Player of the Day: Jerry Williams (67)

Thursday, Aug. 26

Day Four of the League tournament

Low Gross – Flight A: Dave Branum (74)

ADVERTISEMENT

Low Gross – Flight B: Bill Herrick (81)

Low Gross – Flight C: Roger Klukow (85) (tie breaker)

Low Gross – Flight D: Bill Fiedler (90) (tie breaker)

Closest to pin: Bob Maalis, Randy Johnson, Dave Branum, Bob Johnson

Longest putt: Leroy Smoley, Rick Atkinson

Player of the Day: Bill Fiedler 65

Crosswoods Women’s League

ADVERTISEMENT

2021 Club Tournament

9-Hole League Tournament

Club Champion: Judy Hein

Flight Winners

Flight 1: Natalie Sentz

Flight 2: Ardis Thompson

Flight 3: Bonnie Coffey

Flight 4: Nancy Meinke

Closest to the pin

Day 1: Ardis Thompson

Day 2: Nancy Meinke

Longest putt:

Day 1: Sue Mitsch

Day 2: Ardis Thompson

Fewest putts

Day 1: Cathi Nelson

Day 2: Renee Aden & Tracy Nelson

Birdies: Judy Hein, Sunset 4; Sue Mitsch, Sunset 1; Natalie Sentz, Sunset 7; Jackie Tenney, Sunset 5

18-Hole League Tournament

Club Champion: Tracy Nelson

Flight Winners

Flight 1: Judy Hein

Flight 2: Ardis Thompson

Flight 3: Bonnie Coffey

Flight 4: Mary Kolkind

Closest to the pin

Day 1: Cheri Tiggelaar

Day 2: Carol Lovro

Longest putt

Day 1: Natalie Sentz

Day 2: Sandra Melberg

Fewest putts

Day 1: Cathi Nelson

Day 2: Bonnie Coffey & Cheryl Fraser

Birdies: Judy Hein, Sunrise 5, Sunset 1, 6, 7 and 9; Carol Lovro, Sunrise 4, Sunset 5; Cathi Nelson, Sunrise 4; Tracy Nelson, Sunrise 6; Natalie Sentz, Sunrise 5, Sunset 6; Cheri Tiggelaar, Sunset 5.

Whitefish Women’s Leagues

18-Hole League

Wednesday, Aug. 25

Game of the Day: Flighted Low Net

First flight

First place: Mary Dougherty

Second place: Helen McGrath

Third place: Claudia Pilot

Second flight

First place: Paula Gulliford

Second place: Lori Stegink

Third place: Joyce Fleck

Third flight

First place: Sherrie Adam

Second place: Connie Weber

Third place: Nancy Einan

Birdies: Claudia Pilot (2), Helen McGrath, Paula Gulliford, Thersa Nelson, Nancy Schmidt

Chip-ins: Sherrie Adam, Joyce Fleck, Nancy Schmidt, Dawn Wiebush.

9-Hole League

Wednesday, Aug. 25

Game of the Day: Ribbons in Your Hair

Winners: Carol Lovro, Brenda Hein, Molly Ingvaldson, Marsha Thomson

Low net: Marilyn McKeehen

Chip-ins: Pat Montgomery, Marilyn McKeehen, Sharon Jacobsen, Molly Ingvaldson, Jane Hurinenko

Emily Greens Leagues

Tuesday Morning Men’s League

First place: Ron Ladwig, Rick Jacobson, Jim Wick

Second place: Ron Germann, Jim Brown, Paul Jensen

Third place: Mike Brown, Jon Williams, Lenny Deshayes

Tuesday Morning Back 9 League

First place: Gordon Bobbe, Gary Nelson, Mike Oelrich

Second place: Keith Walker, Jim Wick, Craig Larson

Tuesday Evening Men’s League / Wednesday Morning Men’s League

Skins: Steve Smith, Jeff Steffens, Brady Roy, Mike Peck (2)

Proxy Winners: Vic Machen, Chris Smith, Dan Lang, Brad Kaehler, Bill Dangers

Wednesday Morning Men’s League

Skins: Scott Johnson, Bruce Nelson, Dick Hubbard

Proxy Winners: Tom Walker, Pat O’Conner

Thursday Morning Women’s League

Play of the Day: Team Score

Winners: Marlene Miller, Joanne Walker, Charly Richters, Mac Curtis

Dan Determan has been a reporter for the Echo Journal since 2014, primarily covering sports at Pequot Lakes and Pine River-Backus
What To Read Next
The Pequot Lakes skier's time was 1:04.32
Pequot Lakes/Pine River-Backus Dance
At its board of directors meeting Thursday, the MSHSL approved a switch in the number of weight classes in wrestling and voted on a proposal to seed all eight teams in football state tournaments.
Two of the losses came in overtime