ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Cross Country: Patriot boys 1st, girls 2nd

The Pequot Lakes boys cross country team was propelled by a second-place finish by Tony Fitzer, a fourth-place finish by Reid Pierzinski and fifth-place finish from Jacob Tschida en route to a team victory at the Bagley Invitational on Tuesday, Sept.

The Pequot Lakes boys cross country team was propelled by a second-place finish by Tony Fitzer, a fourth-place finish by Reid Pierzinski and fifth-place finish from Jacob Tschida en route to a team victory at the Bagley Invitational on Tuesday, Sept. 20.

The Patriot girls finished second at the event, fueled by seventh- and eighth-place finishes from Grace McGuire and Sunshine Langworth, respectively.

The Pine River-Backus teams finished the event with a 11th-place finish from the boys, while the girls finished 13th.

Boys results

Team scores: 1-Pequot Lakes 38, 2-Ada-Borup-Norman 93, 3-Dilworth-Glydon-Felton 96, 4-International Falls 152, 5-Crosby-Ironton 157, 6-Hawley 188, 7-Thief River Falls 201, 8-Wadena-Deer Creek 230, 9-United North Central 235, 10-Roseau 247, 11-Pine River-Backus 251, 12-Park Rapids 263, 13-Perham 312, 14-Warroad 328, 15-Lake Park-Audubon 382, 16-Bagley 392, inc-6 teams

ADVERTISEMENT

Pequot Lakes results: 2-Tony Fitzer 17:01.8, 4-Reid Pierzinski 17:22.8, 5-Jacob Tschida 17:26.4, 17-Karl Brine-Doyle 18:07.9, 18-Marty Fitzer 18:08.024-Russell Pierzinski 18:29.5, 38-Cody Huss 18:43.3

Pine River-Backus results: 18-Luke Downing 18:19, 31-Torry Hirschey 18:42, 60-Luke Sechser 19:42, 69-Nick Ackerman 19:55, 73-Josh Sechser 20:06, 92-Marcus Loukinen 21:26, 99-Jason Cadwell 22:03

Girls results

Team scores: 1-Pelican Rapids 53, 2-Pequot Lakes 84, 3-United North Central 88. 4-East Grand Forks 102, 5-Dilworth-Glyndon-Felton 146, 6-Warroad 160, 7-Thief River Falls 191, 8-International Falls 199, 9-Rosea 228, 10 Wadena-Deer Creek 229, 11-Perham 247, 12-Crosby-Ironton 268, 13-Pine River-Backus 304, inc-6 teams

Pequot Lakes results: 7-Grace McGuire 20:29.9, 8-Sunshine Langworthy 20:31.7, 16-Kristin Skog 21:07.1, 33-Cassidy Chaney 22:35.5, 41-Jannah Hall 23:15.3, 57-Rachel Friberg 24:57.7, 79-Eloise Gitchell 26:14.2

Pine River-Backus results: 32- Sidney Lodge 22:32, 63-Alexander Hoopman 24:40, 78-Shayna Moore 26:06, 86-Laura Oates 30:23, 88-Isabella Netland 31:08

Related Topics: PEQUOT LAKES
What To Read Next
All proceeds from Saturday, Feb. 4, game against Alexandria Blizzards at Breezy Point Sports Center will benefit CRMC's Courage Cabinet
Minnesota Loons scheduled to host the Blizzard at 7:10 p.m. Saturday, Feb. 4, at Breezy Point Sports Center
The Loons are scheduled to host Alexandria Thursday, Jan. 26 and Willmar Saturday, Jan. 28 at the Breezy Point Sports Center.
The Loons scored two in the third period to tie the game. The Loons are next scheduled to play Friday and Saturday, Jan. 20-21, at Mason City, Iowa.