CASS LAKE-Staples-Motley's Owen Bjerga captured the area's lone individual championship at the 39-team Big Bear Tournament Saturday, Dec. 15.

After a first-round bye, Bjerga won his next four matches with two pins, a technical fall and a decision on his way to the title at 160 pounds. His teammate, Spencer Miller, placed second at 152 helping the Cardinals to a 22nd-place finish in the 39-team tournament.

Pierz's Jake Andres also placed second at 126 pounds to lead the Pioneers to ninth.

Eighth-place Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie was led by Craig Orlando's third-place showing at 285.

Pequot Lakes/Pine River-Backus finished 15th with jake Poehler's fourth-place finish leading the way.

Quinn Miller was eighth at 160 for Aitkin, which finished 29th. John Fitzpatrick (113) and Nate Williams (138) both finished eighth for Crosby-Ironton (31st) and 34th-place Wadena-Deer Creek was paced by eighth-place finisher Cody Wheeler at 170.

Team scores: (39 teams) 1-Hutchinson 177, 2-Detroit Lakes 164, 3-Thief River Falls 167, 4-Minnewaska Area 138, 5-Badger-GB-MR 119, 6-Belgrade-Brooten-Elrosa 117, 7-LPGE-Browerville 112.5, 8-Bertha-Hewitt/Verndale/PP 107, 9-Pierz 99, 10-(t) Blackduck-Cass Lake Bena 98, Lakeview North 98, 15-Pequot Lakes/Pine River-Backus 77, 22-Staples-Motley 64.5, 29-Aitkin 47, 31-Crosby-Ironton 38, 34-Wadena-Deer Creek 31

106: 1st-Jore Volk (Lakeville North), 5th-Trevor Radunz (Pierz)

113: 1st-Carter Meiners (LPGE-Browerville), 8th-John Paul Fitzpatrick (C-I)

120: 1st-Ashton Clark (Park Rapids Area), 7th-Sebastian Warzecha (Pierz)

126: 1st-Canon Swanson (Belgrade-Brooten-Elrosa), 2nd-Jake Andres (Pierz)

132: 1st-Mason Gode (LPGE-Browerville), 8th-Jason Koehn (B-H/Verndale/PP)

138: 1st-Cade Lundeen (TRF), 6th-Connor Tulenchik (Pequot Lakes-PR-B), 8th-Nate Williams (C-I)

145: 1st-Tyler Bents (BBE), 6th-Devin Dean (B-H/Verndale/PP)

152: 1st-Chandler Mooney (Roseau), 2nd-Spencer Miller (S-M), 4th-Jake Poehler (Pequot Lakes-PR-B), 5th-Brandon Tomala (Pierz)

160: 1st-Owen Bjerga (S-M), 8th-Quin Miller (Aitkin)

170: 1st-Ian Frenzel (Blackduck-CL-B), 8th-Cody Wheeler (W-DC)

182: 1st-Tyson Meyer (Minnewaska Area)

195: 1st-Christian Kurth (Hutchinson), 4th-Carson Huls (Pierz), 6th-Zavier Grefe (B-H/Verndale/PP)

220: 1st-Luke Tweeton (Frazee), 7th-Josh Pettit (Pequot Lakes-PR-B)

285: 1st-Bryce Benhart (Lakeville North), 3rd-Craig Orlando (B-H/Verndale/PP)

Next: Aitkin hosts Little Falls and Long Prairie-Grey Eagle Tuesday, Dec. 18; Crosby-Ironton at Benson Invite Saturday, Dec. 29; Bertha-Hewitt/Verndale-Parkers Prairie at Royalton Triangular Thursday, Dec. 20; Pequot Lakes/Pine River-Backus at Pequot Lakes Quadrangular Thursday, Dec. 20; Pierz at Mora Tuesday, Dec. 18; Staples-Motley hosts triangular Thursday, Dec. 20; Wadena-Deer Creek vs. Ottertail Central at Battle Lake 7:30 p.m. Tuesday, Dec. 18.

Flyers sweep Quad

WHITE BEAR LAKE-Austin Litke, Aiden St. Onge, Gabe Nagel, Grant Litke and Sam Nagel all went 3-0 for the Little Falls Flyers who swept all three of their matches at the White Bear Lake Quadrangular Friday, Dec. 14.

The Flyers defeated Cretin-Derham Hall 63-9, White Bear Lake 37-34 and Irondale 54-21 improving their record to 5-4.

Little Falls 54, Irondale 21

Little Falls 37, White Bear Lake 34

Little Falls 63, Cretin-Derham Hall 9

106: Austin Litke 3-0

113: Bryce Udy 2-1

120: open

126: Calvin Sherwood 1-2

132: Kole Kern 2-1

138: Jacob Usher 1-2

145: Simon Pantzke 2-1

152: Aiden St. Onge 3-0

160: Gabe Nagel 2-0, Charles Steadman 0-1

170: Charles Steadman 0-2, Gabe Nagel 1-0

182: Kelly Kern 0-1, Grant Litke 2-0

195: Grant Litke 1-0, Kelly Kern 2-0

220: Sam Nagel 3-0

285: Luke Venske 2-1

Overall: LF 5-4. Next: Little Falls at Aitkin Triangular Tuesday, Dec. 18.