We see that you have javascript disabled. Please enable javascript and refresh the page to continue reading local news. If you feel you have received this message in error, please contact the customer support team at 1-833-248-7801.

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Nine people seek election for three Pequot Lakes School Board seats

More candidates emerge after election filing period closed Tuesday, Aug. 16, for city, township and school board

2022-election-shutterstock.jpg
Illustration, Shutterstock, Inc.
We are part of The Trust Project.

The election filing period closed Tuesday, Aug. 16, and voters in Crosslake can expect a three-way race for mayor. Jenkins will have a new face as mayor.

In the Pequot Lakes School District, nine people are seeking three four-year seats.

Incumbent Crosslake Mayor Dave Nevin will face off against Carla Bainbridge and Donald Andre Chouinard in his bid for re-election to a third term.

Jenkins will see a mayoral race as Debbie Siltman will square off against current council member Charles Hoffman. Longtime Mayor Jon Lubke is seeking a Crow Wing County Board seat so is not seeking re-election as mayor of Jenkins.

Races are underway for the two four-year Nisswa, Breezy Point and Jenkins city council seats, along with a four-way race among newcomers seeking two four-year Crosslake City Council seats.

ADVERTISEMENT

In Nisswa, Jesse Zahn and Mark Froehle – both appointed to their current seats – will seek election along with Cameron Dorion.

In Breezy Point, appointed council member and former mayor Tom Lillehei will seek a seat along with incumbents Michael Moroni and Gary Bakken, and Brad Scott.

In Jenkins, Roman Siltman, Bill Ellis, appointed council member Jerimey Flategraff and incumbent Andrew Rudlang are seeking council seats.

In Crosslake, Jayme A. Knapp, Jackson Purfeerst, Sandra Farder and Stephen Hanning filed for two available city council spots.

Following is a list of who has filed to run for area city, township and school board seats that will be on the Nov. 8 general election ballot, according to the Minnesota Secretary of State website.

Pequot Lakes School Board

  • Three four-year school board terms: Dena Moody (incumbent), Mariah Hines, Pamela Johnson, Bryan Held, Craig Polchow, Brian Hankins, Jacob Thomas Cameron, Erik Bresnahan, Tracy Wallin (incumbent).

Pine River-Backus School Board

  • Four four-year school board terms: Wanda Carlson (incumbent), Ryan Trumble (incumbent), Leslie Bouchonville (incumbent).

Pequot Lakes

ADVERTISEMENT

  • Two-year mayor term: Tyler Gardner (incumbent)
  • Two four-year city council terms: Dan Ronning (appointed council member), Cheri Seils (incumbent).

Pine River

  • Two-year mayor term: Tamara Hansen (incumbent).
  • Two four-year city council terms: Patty Melby (incumbent), Anthony DeSanto (incumbent).

Breezy Point

  • Two-year mayor term: Angel Zierden.
  • Two four-year city council terms: Tom Lillehei (appointed council member), Michael Moroni (incumbent), Gary Bakken (incumbent), Brad Scott.
  • One two-year city council term: Steve Jensen.

Crosslake

  • Two-year mayor term: Carla Bainbridge, Dave Nevin (incumbent), Donald Andre Chouinard.
  • Two four-year city council terms: Jayme A. Knapp, Jackson Purfeerst, Sandra Farder, Stephen Hanning.

Nisswa

  • Two-year mayor term: John Ryan (incumbent).
  • Two four-year city council terms: Jesse Zahn (appointed council member), Mark Froehle (appointed council member), Cameron Dorion.
  • One two-year city council term: Joseph Hall.

Jenkins

  • Two-year mayor term: Debbie Siltman, Charles Hoffman (council member).
  • Two four-year city council terms: Roman Siltman, Bill Ellis, Jerimey Flategraff (appointed council member), Andrew Rudlang (incumbent).

Lake Shore

  • Two four-year city council terms: John Terwilliger (incumbent), Andrew (Andy) Stewart.

Backus

  • Two-year mayor term: Kurt Sawyer (incumbent).
  • Two four-year city council terms: Barb Sherlock, Nancy Foley, Ann Birge (incumbent), Rae Borst (incumbent).

Fifty Lakes

ADVERTISEMENT

  • Two-year mayor term: Steve Dahlke (incumbent).
  • Two four-year city council terms: Jill Radman, Mark Bradley (incumbent).

Manhattan Beach

  • Four-year mayor term: Paul Allen.
  • Two four-year city council terms: Steve Amans, Barbara Ann Wannebo.

East Gull Lake

  • Two four-year city council terms: James Ruttger (incumbent), Gary Scheeler, Scott Hoffman (incumbent).

Hackensack

  • Two four-year city council terms: Jim Schneider, Bruce Reeve.
  • Special election city council: John Chuba.

Emily

  • Two-year mayor term: Roger (Buddy) Lund (incumbent), Scott Eppen, Tracy Jones.
  • Two four-year city council terms: Bill Spiess, Dave Johnson, Gregory Koch, Andrea Donnelly, Bryce Batcher, Andrew Hemphill.

Chickamaw Beach

  • Two-year mayor term: Murel G. Backman.
  • Four-year city council term: Suzanne L. Henk.
  • Special election council term: Richard Behary, Donald Johnsen.

Area Crow Wing County townships

  • Gail Lake Township: David C. Bramman, supervisor seat 2. Donald L. Lohse, supervisor seat 3. Catherine Erickson, town clerk.
  • Jenkins Township: no one filed for special election for town supervisor seat 1; James Olsen, town clerk; Edward Walton, supervisor seat 2.
  • Lake Edward: Ronald J. Metzen, supervisor seat B; Gerald Cain, supervisor seat C; Loni Burnard, clerk.
  • Little Pine: Norman Hawley, town supervisor seat B; no one filed for town supervisor seat C; Nan Hawley, town treasurer.
  • Mission: Bob Steele, supervisor seat B; Jon Auge, supervisor seat C; Mary Zabilla, treasurer.
  • Pelican: Giles Radtke, town supervisor seat B; Thomas Boldt, supervisor seat C (special election); Samantha Gonczy, town clerk.
  • Perry Lake: Ray Montzka, supervisor seat 1; Lawrence McKenzie, treasurer.
  • Ross Lake: Leo Offerman, supervisor seat 1; Mark Caspers, supervisor seat 2, Elaine Hill, treasurer.
  • Timothy: No filings reported for town supervisor seat C and town clerk.
  • Wolford: Wade DeCent and Cathy Preston, supervisor seat 1; Kimberly Marquart, clerk.

Area Cass County townships

  • Barclay: William Tollefson, town supervisor seat 1; Litta Sears, town clerk; Melissa Switajewski, town treasurer.
  • Birch Lake: John Freeman, town supervisor seat 2; Nicholas Daigle, Andy Bray, Tony Peterson and Andy Becker, town supervisor seat 3.
  • Bull Moose: Cary Suzanne Johnson, town supervisor seat 1; Jenny Grider, town treasurer.
  • Bungo: Bill Dabill Jr., supervisor seat 2; Wynn Neumann, supervisor seat 3; Kristine Neumann, treasurer.
  • Deerfield: Terry Holden, town supervisor seat 3; Lisa Kriens, town clerk.
  • Fairview: Walter Richmond, town supervisor seat 1; Tony Cyr and Roger Osell, town supervisor seat 3.
  • Hiram: No filings reported for supervisor seat 3, special election for clerk, treasurer.
  • Home Brook: Jason Eastman, supervisor seat 2; Dave Sprau, supervisor seat 3; Jill Frieler, treasurer.
  • Loon Lake: Kurtis G. Moody, supervisor seat 2; Randy Ryan, supervisor seat 3; Barb Gravdahl, treasurer.
  • Maple: No filings reported for supervisor seat 3, treasurer.
  • Pine River: No filings reported for supervisor seat 1, special election for supervisor seat 3, clerk.
  • Ponto: Robert Litke, supervisor seat 3; Jenna Prososki, clerk.
  • Powers: No filings reported for supervisor seat 2.
  • Walden: No filings for supervisor seat 2.
  • Wilson: No filings for supervisor seat 2, supervisor seat 3, treasurer.

Editor's Note: This story was updated Wednesday, Aug. 17, after more candidate filings were posted to the Minnesota Secretary of State website.

Our newsroom occasionally reports stories under a byline of "Pineandlakes Echo Journal." Often, the "Pineandlakes Echo Journal" byline is used when rewriting basic news briefs that originate from official sources, such as a city press release about a road closure, and which require little or no reporting. At times, this byline is used when a news story includes numerous authors or when the story is formed by aggregating previously reported news from various sources. If outside sources are used, it is noted within the story.

Send us your news or story ideas by emailing nancy.vogt@pineandlakes.com or calling 218-855-5877. Be sure to leave a message!
What to read next
The donation was presented Sept. 20
Board hears update on Cass County 4-H program
Schedules listed for the food shelf, CommUnity Meals, family planning and more
Take a look at just some of what was on the Echo Journal's e-paper pages in the last week at www.pineandlakes.com