Central Lakes College, Brainerd and Staples, has announced the spring 2020 graduates. These students have completed degree, diploma or certificate programs. High honors students earned a 3.75-4.0 GPA. Honors students earned 3.25-3.74 GPA.

The list includes all but those students with data privacy requested. Also not included in this list are some Heavy Equipment students, who are finishing their courses now after being delayed because of Covid-19 restrictions.

Hometown, Name, Degree, Program, Honors (if listed)

Aldrich

  • Abbygayle Seamann, Associate of Arts

Backus

  • Emma Barchus, Associate of Arts, High Honors
  • Anna Felthous, Associate of Arts, High Honors
  • James Madigan, Associate of Arts, Honors
  • Madison Schweikert, Associate of Applied Science, Natural Resources Technology
  • Chelsea Swiggart, Associate of Applied Science, Business Management
  • Taylor Vredenburg, Associate of Arts

Baxter

  • Andrew Becker, Associate of Arts, Honors
  • Sayali Blowers, Associate of Arts
  • Michael Bostrom, Associate of Applied Science, Graphic Design, Honors
  • Sarah Cobb, Certificate, Phlebotomy Technician
  • Jenna Cook, Associate of Arts, Honors
  • Jacob Drietz, Associate of Arts, Honors
  • Avery Eckman, Associate of Arts, Honors
  • Alexandria Erickson, Associate of Science, Nursing
  • Sarah Fritz, Associate of Applied Science, Criminal Justice
  • Lillee Hardee, Associate of Arts
  • Beth Hardinger, Associate of Applied Science, Special Education
  • Toni Janacek, Associate of Arts, Honors
  • Josiah Jorgensen, Associate of Arts
  • Kelly Keller-Heikkila, Associate of Science, Nursing, Honors
  • Shayla Kelps, Diploma Of Occupational Proficiency, Videography Production
  • Jenna Larson, Associate of Applied Science, Healthcare Administrative Specialist, Honors
  • Amanda Ledford, Certificate, Deaf Studies, Honors
  • Kirsten Mayclin, Associate of Applied Science, Natural Resources Technology, Honors
  • Dylan McLain, Associate of Arts
  • Samantha Meyer, Certificate, Special Education
  • Andrew Middleton, Certificate, Criminal Justice, Honors
  • Courtney Milbradt, Associate of Science, Nursing
  • Debra Mitchell, Associate of Science, Nursing
  • Kathleen Mueller, Associate of Applied Science, Special Education, High Honors
  • Reese Murphy, Associate of Arts, Honors
  • Jessica Nelson, Associate of Arts, High Honors
  • Brooke Peterson, Associate of Arts
  • Thomas Rapatz, Associate of Applied Science, Natural Resources Technology, Honors
  • Kendal Rausch, Associate of Arts, Honors
  • Deanna Root, Associate of Arts, Honors
  • Samuel Rugloski, Associate of Arts
  • Nicholas Schneider, Associate of Arts, High Honors
  • Audrey Sivigny, Associate of Arts
  • Dillon Stettler, Associate of Applied Science, Computer Network Administration, Honors
  • Danielle Thoemke, Associate of Applied Science, Accountant, Honors
  • Megan Tonn, Associate of Arts, High Honors
  • Thomas Wells, Associate of Applied Science, Robotics/Automated Systems Technology, High Honors
  • Cassidy Zontelli, Associate of Applied Science, Business Management, Honors

Bertha

  • Tyler Kliniske, Associate of Science, Nursing
  • Gail Kyar, Associate of Arts, High Honors
  • Katlyn Kyar, Minnesota Transfer Curriculum, Honors
  • Megan McKnight, Associate of Arts
  • Abbey Truh, Associate of Science, Nursing, Honors

Bowlus

  • Taylor Leenerts, Associate of Arts, High Honors
  • Brainerd
  • Aaron Andersen, Associate of Applied Science, Computer Network Administration
  • Krista Anderson, Associate of Applied Science, Computer Network Administration
  • Abigail Ashmore, Associate of Arts, High Honors
  • Kimberley Bahma, Associate of Arts
  • Kyle Bahr, Associate of Arts
  • Kendra Beach, Associate of Arts, High Honors
  • Trysta Beck, Certificate, Special Education, Honors
  • Sena Bergerud, Certificate, Bookkeeping, High Honors
  • Dezmond Berndt, Associate of Applied Science, Marine & Powersports Technology, Honors
  • Christopher Boggs, Associate of Arts
  • Thomas Bonar, Associate of Applied Science, Computer Network Administration, Honors
  • Brianna Boyd, Associate of Arts, High Honors
  • Melissa Brown, Associate of Science, Nursing, Honors
  • Brandon Burggraff, Associate of Arts, Honors
  • Blessing Cahill, Diploma of Occupational Proficiency, Practical Nursing
  • Der Cha, Associate of Arts
  • Audrey Collins, Associate of Arts, Honors
  • Brittany Corner, Associate of Applied Science, Accountant
  • Lora Davis, Associate of Arts, Honors
  • Ashley Dawson, Associate of Arts
  • Kelly DeFoe, Associate of Applied Science, Healthcare Accounting, Honors
  • Erik Desmith, Associate of Arts, High Honors
  • Olivia Dilley, Associate of Arts, Honors
  • Tiffani DiLuzio, Associate of Arts
  • Casey Dockter, Diploma Of Occupational Proficiency, Occupational Skills, Honors
  • Faustina Duval, Associate of Arts, Honors
  • Stephanee Everson, Certificate, Women's Studies
  • Elizabeth Everson-Villella, Associate of Arts
  • Sophia Exsted, Associate of Arts, Honors
  • Cameron Fleisher, Certificate, Wildlife Tourism
  • Victoria Foss, Diploma of Occupational Proficiency, Sustainable Greenhouse Production, Honors
  • Jennifer Fullerton, Associate of Arts, Honors
  • Caren Greimann, Associate of Arts, High Honors
  • Alix Hall, Associate of Arts
  • Kaitlin Halverson, Associate of Science, Nursing
  • Amy Hanson, Certificate, Office Assistant
  • Richard Hartung, Associate of Applied Science, Videography Production, High Honors
  • Jacqueline Harty, Certificate, Bookkeeping, Honors
  • Megan Heinrich, Associate of Arts
  • Logan Heller, Associate of Applied Science, Mobile Application Development
  • Lori Hermanson, Certificate, Microsoft Office Professional, High Honors
  • Jude Hiltner, Associate of Arts, High Honors
  • Isaak Hines, Associate of Arts
  • Rebecca Hines, Associate of Arts
  • Madison Holm, Associate of Arts, High Honors
  • Jayda Johnson, Associate of Applied Science, Child Development, Care & Guidance
  • Josef Kamen, Associate of Applied Science, Horticulture
  • Jennifer King, Diploma of Occupational Proficiency, Accountant
  • Karli Knopf, Associate of Arts, High Honors
  • Tiffany Kretzmann, Associate of Arts
  • Keyahna Kurilla, Associate of Arts
  • Nicolas Lanham, Associate of Arts, High Honors
  • Lexi Larson, Associate of Arts, Honors
  • Ashlynn Leskey, Associate of Arts
  • Cassandra Lilleskov, Associate of Applied Science, Business Management
  • Erik Lindroth, Associate of Applied Science, Business Management
  • Joseph Logelin, Associate of Arts, Honors
  • Trevor Lossow, Associate of Applied Science, Graphic Design, High Honors
  • Abigail Lucken, Associate of Arts, Honors
  • Jaylin Luzaich, Associate of Arts
  • Shayla Makowski-Budrow, Associate of Arts
  • Chantell Martin, Associate of Arts, Honors
  • Elizabeth Maslowski, Associate of Applied Science, Business Management
  • Kayla Mass, Associate of Arts
  • Kiernan McFadden, Associate of Applied Science, Videography Production, Honors
  • Tanner McFarlin, Diploma Of Occupational Proficiency, Heavy Equipment Operation & Maintenance, Honors
  • Lisa Meacham, Certificate, Deaf Studies
  • Ashley Miller, Associate of Arts
  • Ryan Miller, Associate of Arts
  • Shawn Miller, Associate of Applied Science, Business Management, Honors
  • Summer Mills, Associate of Arts, Honors
  • Sara Murphy, Diploma of Occupational Proficiency, Practical Nursing
  • Isabel Nelson, Associate of Arts, High Honors
  • Connor Nichols, Associate of Arts, Honors
  • Delphine Nyabando, Associate of Science, Health Sciences Broad Field, Honors
  • Kaitlyn Olson, Associate of Arts
  • Gregory Ortmeier, Associate of Arts
  • Elsa Petersen, Diploma of Occupational Proficiency, Graphic Design Media Technologies, Honors
  • Ryan Peterson, Associate of Arts
  • Jessica Porter, Associate of Science, Nursing
  • Megan Rademacher, Associate of Science, Nursing, Honors
  • Nicholas Renner, Associate of Arts, High Honors
  • Lacey Reynolds, Associate of Arts, Honors
  • Emily Rhoda, Associate of Arts, Honors
  • Sarah Richardt, Associate of Arts, Honors
  • Kelsie Rude, Certificate, Office Assistant, Honors
  • Rylie Rushmeyer, Associate of Science, Nursing, Honors
  • Skylar Salvevold, Associate of Applied Science, Special Education
  • Cassandra Sanoski, Diploma of Occupational Proficiency, Practical Nursing
  • Timothy Schirmers, Associate of Science, Nursing
  • Amanda Schmidt, Associate of Arts
  • Alyssa Schmitz, Associate of Science, Nursing, High Honors
  • Ashlin Schneider, Associate of Arts
  • Travis Schultz, Associate of Science, Nursing, Honors
  • Ashlyn Sellnow, Associate of Arts, Honors
  • Emily-Rose Severson, Associate of Arts
  • Anthony Siebels, Associate of Applied Science, Computer Network Administration CyberSecurity, Honors
  • Alexander Sliver, Associate of Applied Science, Robotics/Automated Systems Technology
  • Brandy Solberg, Associate of Science, Nursing, Honors
  • Danielle Villnow, Associate of Applied Science, Accountant
  • Dale Walters, Associate of Arts, Honors
  • Jaden Wendt, Associate of Arts, High Honors
  • Vada Westhoff, Associate of Arts, Honors
  • Gayle Wood, Associate of Applied Science, Business Management, High Honors
  • Raelee Wood, Associate of Arts, Honors
  • Madison Yeager, Associate of Arts
  • Thomas Zelinske, Associate of Arts, High Honors

Breezy Point

  • Olivia Elson, Associate of Arts, High Honors
  • Melanie Knosalla, Associate of Arts
  • Zane Shackle, Certificate, Sustainable Local Food, High Honors
  • Jared Watson, Associate of Arts, Honors

Browerville

  • Chrystal Frenette, Associate of Arts
  • James Gaida, Associate of Applied Science, Business Management
  • Mutita Golbeck, Diploma of Occupational Proficiency, Practical Nursing, Honors
  • Alayna Quistorff, Associate of Arts, High Honors
  • Lauren Stormoen, Associate of Arts, High Honors

Burtrum

  • Beth Rahn, Associate of Science, Nursing, Honors

Clarissa

  • Mackenzie Ahrendt, Diploma of Occupational Proficiency, Practical Nursing, High Honors
  • Denis Parteka, Diploma of Occupational Proficiency, CNC Technologies, Honors
  • Dillan Warren, Associate of Applied Science, Accountant

Crosby

  • Kelsey Gates, Diploma Of Occupational Proficiency, Practical Nursing
  • Madelyn Herold, Associate of Applied Science, Business Management, High Honors
  • Amanda Peka, Associate of Arts, Psychology Transfer Pathway, Honors
  • Kayla Richey, Associate of Arts
  • Zachary Sova, Associate of Arts

Crosslake

  • Blake Millner, Associate of Arts, High Honors
  • Kansas Tilbury, Associate of Arts, High Honors

Cushing

  • Tracy Bartholomaus, Associate of Science, Nursing
  • Ali Bryniarski, Associate of Arts, High Honors
  • Verna Decker, Certificate, Latin American Studies, High Honors
  • Kathleen Hanych, Certificate, Microsoft Office Professional, High Honors
  • Emma Hardy, Associate of Arts, High Honors
  • Barbara Schmidt, Diploma Of Occupational Proficiency, CNC Technologies, Honors

Deer River

  • Toni Springsteele, Associate of Science, Nursing, Honors

Deerwood

  • Jessica Aulie, Associate of Arts
  • Alyssa Biever, Associate of Science, Nursing, Honors
  • Nikohl Harrington, Associate of Arts
  • Arianna LeMieur, Associate of Arts, Honors
  • Samuel LeMieur, Associate of Arts, High Honors
  • Seth LeMieur, Associate of Arts, Honors
  • Casandra Montgomery, Associate of Arts, Honors
  • Kassidy Pietz, Associate of Arts, Honors
  • Michael Serfling, Certificate, Robotic Human Machine Interface Advanced, Honors
  • Griffin Severson, Associate of Arts, Honors

Eagle Bend

  • Jillian Cuchna, Associate of Arts, High Honors
  • Autumn Hall, Diploma of Occupational Proficiency, Practical Nursing
  • Nicole Hansel, Diploma of Occupational Proficiency, Practical Nursing, Honors
  • Nolan Hart, Certificate, Robotic Welding Advanced, High Honors
  • Rose Patnode, Associate of Science, Nursing, Honors

East Gull Lake

  • Cody Evans, Associate of Arts, High Honors
  • Charleen Kehoe, Associate of Applied Science, Horticulture, Honors
  • Sterling Molby, Associate of Arts
  • Amanda Olson, Associate of Arts, High Honors

Fifty Lakes

  • Madelyne Atwater, Associate of Arts, High Honors
  • Jonathan Maschhoff, Associate of Arts, Honors
  • Isabella Netland, Associate of Arts

Flensburg

  • Rose Waytashek, Associate of Science, Nursing, Honors

Fort Ripley

  • Peter Berg, Associate of Applied Science, Accountant, High Honors
  • Ashlee Carter, Associate of Arts
  • Megan Geisenhof, Associate of Applied Science, Business Management
  • McKinleigh Rude, Associate of Science, Nursing
  • Brandon Schlegel, Associate of Arts, High Honors
  • Morgan St. Onge, Associate of Arts

Grey Eagle

  • Julia Berscheit, Associate of Arts

Hackensack

  • Matthew McNamara, Certificate, Robotic Human Machine Interface Advanced

Hewitt

  • Sierra Brown, Diploma of Occupational Proficiency, Practical Nursing, Honors

Hillman

  • Karlee Brown, Associate of Science, Nursing, Honors
  • Katrina Schlotfeldt, Diploma of Occupational Proficiency, Sustainable Landscaping, Honors
  • Olivia Wagner, Associate of Arts, Honors

Ironton

  • Kathryn Mielke, Associate of Science, Nursing, High Honors
  • Dawn Nelson, Associate of Science, Nursing
  • Justin Robinson, Associate of Applied Science, Robotics/Automated Systems Technology, Honors
  • Maikou Yang, Certificate, Bookkeeping

Lake Shore

  • Anna Ahrendt, Associate of Science, Nursing, Honors
  • Kaleb Sundstrom, Associate of Arts

Long Prairie

  • Gabrielle Bartels, Associate of Arts, High Honors
  • Kayla Ebnet, Associate of Science, Nursing, Honors
  • Judith Holmquist, Associate of Science, Nursing, Honors
  • Simon Lian, Associate of Arts, High Honors
  • Hannah Middendorf, Associate of Arts
  • July Oo, Associate of Arts, Honors
  • Mary Speer, Associate of Arts, High Honors
  • Tiffany Van Winkle, Diploma Of Occupational Proficiency, Practical Nursing
  • Kaitlin Welters, Associate of Arts, Honors
  • Jessica Wolbeck, Associate of Arts

Longville

  • Parker Kline, Associate of Arts

Mankato

  • Josie Brichacek, Associate of Arts

Menahga

Rebecca Kumpula, Diploma of Occupational Proficiency, Practical Nursing, High Honors

Merrifield

  • Kailynn Allord, Associate of Science, Nursing, Honors
  • Kathryn Amundson, Associate of Arts, High Honors
  • Matthew Bonfig, Certificate, Robotic Human Machine Interface Advanced, High Honors
  • Jeremy Compton, Associate of Applied Science, Marine & Powersports Technology
  • Ashley Dunbar, Associate of Arts
  • Lesli Jacobson, Associate of Science, Nursing, Honors
  • Taylor Pratt, Associate of Applied Science, Business Management, Honors
  • Lyndsey Severson, Associate of Arts, Honors
  • Jane Stevens, Associate of Applied Science, Natural Resources Technology, Honors
  • Brett Tengwall, Certificate, Entrepreneurship, Honors
  • David Trimble, Certificate, Microsoft Office Professional, High Honors

Motley

  • Mackenna Bjerga, Associate of Arts
  • Noah Boelter, Associate of Arts, Honors
  • Jordan DeChaine, Certificate, Phlebotomy Technician
  • Kari Erickson, Diploma of Occupational Proficiency, Practical Nursing, High Honors
  • Alyssa Sandhoff, Associate of Science, Nursing
  • Tiffany Sykes, Associate of Science, Nursing, Honors
  • Kayla Yoder, Associate of Arts
  • Krystal Yoder, Associate of Arts, High Honors

Nisswa

  • Kenneth Heintzeman, Associate of Arts
  • Hannah Johnson, Associate of Arts
  • Elle Juranek, Associate of Arts, Honors
  • Mikayla Matich, Associate of Science, Nursing
  • Kirsten Midthun, Associate of Science, Nursing
  • Patrick Moraghan, Associate of Arts, Honors
  • Chloe Newton, Associate of Arts, Honors
  • Gregory Peterson, Associate of Arts
  • Madison Rodman, Associate of Arts, Honors
  • Christopher Rugloski, Associate of Arts
  • Kassandra Skogen, Associate of Science, Nursing
  • Ashley Whitney, Associate of Science, Nursing, Honors

Pequot Lakes

  • Syrus Besler, Associate of Arts
  • Michael Brennan, Associate of Arts
  • Ashley Foster, Associate of Arts, Honors
  • Brionna Haag, Diploma Of Occupational Proficiency, Occupational Skills, High Honors
  • Michael Hartwig, Certificate, Sustainable Local Food, Honors
  • Savannah Johnson, Associate of Applied Science, Graphic Design, Honors
  • Lachlan Larson, Associate of Arts, High Honors
  • Eric Lundborg, Certificate, Sustainable Local Food, Honors
  • Megan Ostendorf, Associate of Applied Science, Child Development, Care & Guidance, High Honors
  • Sidney Osterman, Associate of Arts
  • Kyle Powers, Diploma of Occupational Proficiency, Marine & Powersports Technology, High Honors
  • Mariah Rubel, Associate of Arts, High Honors
  • Cloey Traxler, Associate of Arts, Honors
  • John Welte, Associate of Arts, High Honors

Pierz

  • Kami Athman, Associate of Arts, High Honors
  • Katelyn Athman, Associate of Applied Science, Business Management, Honors
  • Roblyn Austin, Associate of Arts, High Honors
  • Christina Benjamin, Associate of Arts
  • Joni Christianson, Associate of Science, Nursing, Honors
  • Hailee Fischer, Diploma of Occupational Proficiency, Practical Nursing, Honors
  • Kendra Fischer, Associate of Arts
  • Kirsten Heschke, Associate of Arts, Honors
  • Chelsie Kurtz, Associate of Arts
  • Sara Loidolt, Diploma of Occupational Proficiency, Practical Nursing, Honors
  • Gabrielle Pentz, Associate of Arts, High Honors
  • Jade Porter, Associate of Arts
  • Ross Stangl, Associate of Arts, High Honors
  • Abrielle Tembreull, Associate of Arts, Honors
  • Rhiannon Theis, Associate of Arts, High Honors

Pillager

  • Sabrina Borders-Beach, Associate of Science, Nursing, Honors
  • Brennen Bordwell, Associate of Arts, Honors
  • Julie Christmann, Associate of Applied Science, Healthcare Administrative Specialist
  • Jared Eng, Associate of Applied Science, Robotics/Automated Systems Technology, Honors
  • Hunter Furstenberg, Associate of Applied Science, Criminal Justice, Honors
  • Hannah Guderian, Associate of Science, Nursing
  • Amanda Holsapple, Associate of Science, Nursing
  • Noah Jacobson, Associate of Applied Science, Robotics/Automated Systems Technology, Honors
  • Elise Jensen, Associate of Arts, High Honors
  • Julia Johnson, Minnesota Transfer Curriculum, Honors
  • Bo Kruchten, Certificate, Robotic Welding Advanced, Honors
  • Logann Rekowski, Associate of Arts, Honors
  • Hannah Ruhl, Associate of Science, Nursing
  • Olivia Ruhl, Associate of Arts
  • Mackenzie Shaw, Associate of Arts
  • Alisha Solway, Associate of Arts
  • Logan Stearns, Associate of Arts, High Honors
  • Jamie VanVickle, Associate of Arts, Honors
  • Jordyn VanVickle, Associate of Arts, High Honors
  • Melissa Watson, Associate of Arts

Pine River

  • Louis Bueckers, Associate of Arts, Honors
  • Kendra Geatz, Associate of Arts, High Honors
  • Katey Hanson, Associate of Arts
  • Corey Israelson, Associate of Applied Science, CNC Technologies, High Honors
  • Autumn Kordiak, Minnesota Transfer Curriculum
  • Cecilia Sechser, Associate of Arts, Honors
  • Caleb Travis, Associate of Arts

Randall

  • Scott Crosswhite, Associate of Arts, Honors
  • Ashley Hines, Associate of Science, Nursing, Honors
  • Susan Klooster, Certificate, Bookkeeping
  • Toni Madges, Associate of Arts, Honors

Royalton

  • Aaron Fenzel, Diploma Of Occupational Proficiency, Marine & Powersports Technology
  • Carrie Petron, Certificate, Essentials of Farm Business Management, High Honors
  • Vanessa Ratke, Associate of Science, Nursing
  • Jaclyn Simon, Associate of Arts, Honors
  • Samantha Winscher, Certificate, Office Assistant, Honors

Sebeka

  • Shyanna Cusey, Associate of Applied Science, Business Management
  • Kendra Wattenhofer, Associate of Applied Science, Child Development, Care & Guidance, Honors

Staples

  • Rebecca Daly, Associate of Arts
  • Izabella Edin, Associate of Arts, High Honors
  • Bridget Kuhns, Associate of Science, Nursing, Honors
  • John Lund, Associate of Arts, Honors
  • Jacob O'Rourke, Associate of Applied Science, Robotics/Automated Systems Technology, Honors
  • Alexandra Raiden Ritter, Certificate, Bookkeeping, Honors
  • Everett Rolli, Certificate, Applications in Farm Business Management, High Honors
  • Braden Tyrrell, Diploma of Occupational Proficiency, CNC Technologies, Honors

Swanville

  • Lucia Bryce, Associate of Arts, High Honors

Verndale

  • Sarah Hershberger, Certificate, Applications in Farm Business Management, High Honors
  • Joel Middendorf, Certificate, Applications in Farm Business Management, High Honors
  • Kory Stave, Associate of Applied Science, CNC Technologies
  • Izabelle VanAlst, Associate of Arts, High Honors
  • Haley Youngbauer, Associate of Applied Science, Graphic Design, Honors

Wadena

  • Brady Adams, Diploma Of Occupational Proficiency, Heavy Equipment Operation & Maintenance, Honors
  • Samantha Anderson, Certificate, Sustainable Local Food, High Honors
  • Tyrell Campbell, Diploma of Occupational Proficiency, Diesel Equipment Technician
  • Michael Dullinger, Diploma of Occupational Proficiency, Machine Operations
  • Lindsey Juers, Certificate, Deaf Studies, High Honors
  • Alexandria Kahl, Associate of Arts, High Honors
  • Nicholas Soroko, Diploma of Occupational Proficiency, Marine & Powersports Technology
  • Justin Stevens, Diploma of Occupational Proficiency, CNC Technologies, Honors