Sections

Weather Forecast

Close

Golf results - June 30, 2018

Crosswoods Mens League

Tuesday, June 19

First place - Sunrise: Roger Klukow, Dave Halfpap, Tom Grow, Gary Villella

First place - Sunset: Mark Shepherd, John Pribyl, Darryl Thorvilson, Lenny Rau

Second place - Sunrise: Mark Shepherd, John Pribyl, Darryl Thorvilson, Lenny Rau

Second place - Sunset: Jerry Martin, Dave Branum, Jay Wiltrout, Jack Sigstad

Closest to the pin: Jerry Martin, Rich Yeager, Ray Elie

Longest putt: Dave Branum, Doug Yeager

Individual low net - Sunrise: John Pribyl (31)

Individual low net - Sunset: Jay Wiltrout (26)

Player of the day: Gary Villella (61)

Lowest gross round: Rudy Regalado (71)

Thursday, June 21

First place - High Noon: Jerry Martin, Dave Reier, Dale Stevens, Don Merhar

First place - Sunrise: Jerry Martin, Dave Reier, Dale Stevens, Don Merhar

Second place - High Noon: Dale Edlefson, John Pribyl, Jim Mateyka, Ken Olsen

Second place - Sunrise: Dan Berg, Don Merhar, Don Jacobson, Gary Villella

Closest to the pin: Brian Goughnour, Randy Kraft, John Ritter, Jim Fraser

Longest putt: Ray Elie

Individual low net - High Noon: Lenny Rau (33)

Individual low net - Sunrise: Gary Villella (28)

Player of the day: Gary Villella (63)

Lowest gross round: John Pribyl, Steve Sandberg (81)

Crosswoods Ladies League

Monday, June 18

First place: Ann Schrupp, Michele Kohler

Second place: Ardis Thompson, Nancy Barnes, Cincy VanHorn

Third place: Thelma Williams, Cheri Tiggelaar

Birdies: Ann Schrupp, No. 3 Sunset; Ardis Thompson, No. 8 High Noon; Judy Hein, No. 3 High Noon and No. 5 Sunset; Sue Mitsch, No. 5 Sunset.

Chip-ins: Ann Schrupp, No. 3 Sunset; Thelma Williams, No. 4 Sunset; JoAnne Sundem, No. 9 High Noon; Judy Hein, No. 5 Sunset; Lila Kersey, No. 4 High Noon.

Individual low gross: Ann Schrupp on Sunset, Tracy Nelson on High Noon

Individual low net: Cathi Nelson on Sunset, Tracy Nelson on High Noon

Wednesday, June 20

First place: Judy Hein, Eileen Springer, Georgi Ashlin

Second place: Sue Mitsch, Beryl Roe, Cheryl Fraser

Third place: Donna Balzer, Lila Kersey, Pat Oleson

Birdies: Donna Blazer, No. 6 Sunset; Cheryl Fraser, No. 6 Sunset

Chip-ins: Cheri Tiggelaar, No. 3 Sunset

Individual low gross: Cheri Tiggelaar

Individual low net: Tracy Nelson

Craguns Ladies League

Dutch Legacy

Long putt on hole No. 1:Connie Bender

Long drive on hole No. 9: Renee Johnson

Long drive on hole No. 10: Dana Clough

Long putt on hole No. 18: Jenna Ude

Par 3 Course

Closest to pin on hole No. 1: Dee Mick

Longest putt on hole No. 2: Judy Andersen

Breezy Point Mens League

Wednesday, June 20

Team Results

Farnsworth/Andersen 15.5, Old School 4.5, Billy's 1 14.5, Bilkly's 3 5.5, W.B.D. 13.0, Billy's 2 7.0, Verkennes/Burgoyne 12.5, Mulligans 7.5, L.A. Lawn Services 11.5, Ghost 0, Patriots 11.5, Hack Attack 8.5, Double Trouble 10.5, Dockside 9.5, Billy's 4 10.5, JJ's Pub 9.5/

Team Standings

Verkennes/Burgoyne 58.5, Billy's 1 58.0, L.A. Lawn Services 57.0, Dockside 55.5, Mulligans 55.5, Old School 54.5, W.B.D. 54.0, Double Trouble 49.0, Billy's 3 48.5, Farnsworth/Andersen 48.0, Billy's 2 45.0, Hack Attack 44.5, JJ's Pub 35.5.

Individual Results

Gross scores: Mick McBrien 38, Don Sandberg 40, Dick Williams 40, Bill Toft 41

Net scores: Mike Farnsworth 31, Nick Cassillo 32, Brad Burgoyne 33, Wayne Fyle 33

Skins: Brad Burgoyne 6, Nick Cassillo 9

Longest putt: Wayne Fyle 1, Brad Burgoyne 5, Dick Williams

Breezy Point Ladies League

Game-Of-The-Day: Choker Scramble.

First place: Sue Skinner, Joan Burnett, Betty Huseby 82

Three-way tie for second place:

Polly Aumock, Sue Marsolais, Janie Pommer 88

Kathy McTague, Connie Colon, Judy Meyer 88

Verna Miller, Judy Thomas, Sylvia Schmitt 88

Whitefish Women's 18-hole League

Flight 1

First place: Deb Enger (WF) / Joan Hasskamp (Cuyuna) Net 62

Second place: Helen McGrath (WF)/ Cathy Saucier (GrandView) Net 65

Third place: Marty Moakley(WF)/ Paula Gulliford (WF) Net 66

Flight 2

First place: Myra Faust (WF)/ Joyce Fleck (WF) Net 59

Second place: Rox Thompson (WF)/ Pam Musielewicz (WF) Net 63

Third place: Susan Walstrom (WF)/ Linda Randall (WF) Net 65

Flight 3

First place: Maxine Riches (WF)/ Shari Loechler (WF) Net 64

Second place: Betsy Otteson (WF)/ Sabra Otteson (Edina CC) Net 64

Third place: Mary Kay Kendall (WF)/ Mimi Swanson (WF) Net 67

Flight 4

First place: Karen Cochran (Tianna)/ Darla Peterson (Pokegama) Net 62

Second place: Dawn Wiebusch (WF)/ Karen Lobben (WF) Net 62

Third place: Margot Sodahl (Cuyuna)/ Gayle Hanes (Cuyuna) Net 62

Flight 5

First place: Joi Brandt (WF)/ Sue Marsolais (Breezy) Net 63

Second place: Marguerite Baker (WF)/ Sandy Meyer (WF) Net 63

Third place: Kathy Green (Tianna)/ Bonnie Isaacson (Tianna) Net 64

Flight 6

First place: Leah Larson (Tianna)/ Lana Hanson (Tianna) Net 64

Second place: Judie Jones (Cuyuna)/ Penny Fannemel (Cuyuna) Net 67

Third place: Sharon Keister (Tianna)/ Carol Lenander (Tianna) Net 67

Whitefish Women's 9-hole League

First place: Karen Lobben with a low net of 27

Second place: Jane Hurinenko with a low net of 29

Third place: Marilyn McKeehen with a low net of 29

The tie breaking hole was No. 5.

Overall low net: Karen Lobben (30).

Chip-ins: Susan Swanson, Hole No. 3; Bev Ogren, Hole No. 5; Molly Ingvaldson, Hole No. 8.

Emily Greens Leagues

Tuesday Morning Men's League

First place: Dick Blevins, Pat O'Connor, Roger Richters, Dick Hubbard, Bill Boyd

Second place: Larry Wickstrom, Al Schewe, Don Rodi, Mike Oelrich

Third place: Gordy Holmgren, Cy Kruse, Ernie Morreim, Tom Walker

Fourth place: Barry Knox, Gary Nelson, Jim Wells, Bob Elliott

Closest to the Pin: Tim Donnay No. 1, Tom Walker No. 3, Roger Richters No. 9

Long Putt: Gary Bochman

Tuesday Morning Back 9 League

First place: Scott Balthazor, Jack Schuller, Bob Ecklund, Tom Walker

Second place: Larry Borgman, Ron Germann, Charlie Peterson, Gary Bachman

Third place: Jerry Hagel, Mike Oelrich, Cy Kruse, Jim Shallman

Tuesday Evening Men's Match Play League

Longest Putt: Jeff Perkins No. 14

Closest to the Pin: Tim Chenevert No. 16, Tony Fulton No. 10

Skins: Chris Olander 2x, Scott Mygeto, Wes Friesner 2x

Wednesday Morning Men's Match Play League

Closest to the Pin: Bob Ecklund No. 13

Longest Putt: Keith Walker No. 15

Skins: Dick Hubbard, Dick Willette, Don Atwater, Larry Wickstrom

Wednesday Night Women's League

Play Of The Day: Closest to the green on Second shot on hole No. 8

Winners: Mary Schreier, Marlene Brannan, Sue Degner, Jane McKinley, Pat Meyer

Chip Ins: Jan Jurek No. 3

Thursday Morning Women's League

Play Of The Day: Fun Day Scramble

First place: Jane McKinley, Mikie Walker, Barb Schewe, Nancy Kruse

Second place: Barb Heck, Karla Blevins, Mac Curtis, Louise Schrupp

Booby prize: Kathy Ecklund, Sue Yonkovich, Nancy Knox, Donna Balzer

Booby prize: Charly Richters, Marlene Miller, Marlene Yurek, Rita Teresi

randomness