Sections

Weather Forecast

Close

Area Girls Basketball: Skog, Pequot pounce on PIllager

1 / 3
Karli Skog of Pequot Lakes drives to the net as Pillager’s Hailea Books (right) defends Thursday at Pequot Lakes High School. Kelly Humphrey / Brainerd Dispatch - Gallery and Video2 / 3
Pequot Lakes’ Karli Skog gets a hug from teammate Olivia Lane after scoring her 1,000 point Thursday during their game against Pillager. Kelly Humphrey / Brainerd Dispatch - Gallery and Video3 / 3

PEQUOT LAKES—Karli Skog tallied 17 points to help the Pequot Lakes Patriots pick off the Pillager Huskies 71-29 in Thursday's Section 7-2A opening round and helped her reach 1,000 points for her career.

Olivia Lane scored a game-high 21 points for Pequot. The Huskies, who ended the season 7-20, were led by Emma Schmit's 11 points.

Pillager 16 13 — 29

Pequot Lakes 46 25 — 71

PILLAGER

Hailea Books 7, Bailey Knoblauch 2, Samantha Macheel 4, Emma Schmit 11, Ella Kilchesky 2, Sadie Hopman 3. FT 5-8 (63 percent). Overall: 7-20.

PEQUOT LAKES

Rachel Voges 4, Olivia Lane 21, Bre Sewall 8, Kenzie Nelson 3, Lydia Hubbard 6, Karli Skog 17, Cloey Traxler 4, Addie Hubbard 4, Emma Benson 4. FT 3-10 (30 percent). Overall: 17-10. Next: No. 2 Pequot Lakes vs. No. 3 Crosby-Ironton in Section 7-2A quarterfinals at Duluth Denfeld 1 p.m. Saturday.

PR-Backus 72, Verndale 48

PINE RIVER—Rylie Hirschey's 24 points paved the way for No. 3 Pine River-Backus to eliminate No. 6 Verndale 72-48 in the North Subsection 5-1A quarterfinals Thursday

Olivia Adkins tallied 15 points and Bailey Wynn scored 11 points for PR-B.

Verndale's Morgan Glenz scored 16 points and Haley Youngbauer added 10 as the Pirates finish the season at 9-17.

Pine River-Backus 36 36—72

Verndale 20 28—48

VERNDALE

Morgan Glenz 16, Mardi Ehrmantraut 9, Haley Youngbauer 10, Molly Brownlow 4, Katie Johnson 2, Melissa Hammer 7. FG 17-42 (40 percent), FT 10-16 (62 percent). 3-point 4-11 (36 percent). Overall: 9-17.

PINE RIVER-BACKUS

Bailey Wynn 11, Sidney Lodge 5, Gabby Rainwater 9, Olivia Adkins 15, Rylie Hirschey 24, Emma Barchus 8. FG 27-45 (60 percent), FT 8-10 (80 percent). 3-point 10-20 (50 percent). Overall: 18-9. Next:Pine River-Backus vs. No. 2 Walker-Hackensack-Akeley/No. 7 Nevis/ winner in North Subsection 5-1A semifinals at Pequot Lakes 7:45 p.m. Saturday.

Aitkin 61, Barnum 46

AITKIN—Kaija Davies finished with 14 points and 11 rebounds as the No. 4 seeded Aitkin Gobblers eliminated No. 5 Barnum 61-46 in Thursday's Section 7-2A opening round.

Jillian MacDonald added 10 points and five assists and Ramsey Moe scored 12 points for the Gobblers, who beat Barnum 61-55 during the regular season.

Maggi Fellerman added nine rebounds and eight points as Aitkin secured 46 rebounds.

Barnum 21 26—46

Aitkin 31 30—61

BARNUM

Lea Peterson 3, Makenzee Schleret 3, Kaitlyn Skutevik 8, Kendal Miletich 5, Jordyn Marine 11, Alina Skutevik 2, Mallory Agurkis 8, Elizabeth Carlson 6. FT 11-17 (64 percent). 3-point 7.

AITKIN

Jillian MacDonald 10, Myah Newton 4, McKenna MacDonald 4, Samantha Hanson 1, Kaija Davies 14, Maggi Fellerman 8, Ramsey Moe 12, Brooklyn Brezinsky 2, Sarah Curtiss 2, Lydia Fellerman 2, Amy Gaulke 2. FG 19-66 (28 percent) FT 20-31 (64 percent). 3-point 3-20 (15 percent). Overall: 19-8. Next: Aitkin vs. Esko in Section 7-2A quarterfinals at Duluth Denfeld 7:15 p.m. Saturday.

Crosby-Ironton 91, MLWR 60

CROSBY—Tori Decent and Shyanne Loiland each tallied 26 points as the No. 3 seeded Crosby-Ironton Rangers rolled to a 91-60 victory over the No. 6 Moose Lake-Willow River Rebels Thursday in the Section 7-2A opening round.

Lily Peterson scored 14 points and Mariah Bodle added nine for the Rangers, who beat the Rebels 69-30 during the regular season.

MLWR 34 26 — 60

Crosby-Ironton 48 43 — 91

MOOSE LAKE-WILLOW RIVER

Ellie Schaumburg 2, Suzy Grutkoski 13, Charis Blacklock 3, Laura Walker 8, Natalie Mikrot 7, Dallis Kukuk 11, Ella Rhoades 13, Tori Walczynski 3. FG 23-60 (38 percent), FT 7-14 (50 percent). 3-point 7-24 (29 percent).

CROSBY-IRONTON

Jami Nelson 4, Mya Decent 2, Lily Peterson 14, Kylie Monson 2, Karli Nixon 6, Tori Decent 26, Madison Bordwell 2, Shyanne Loiland 26, Mariah Bodle 9. FG 38-69 (56 percent), FT 7-9 (78 percent). 3-point 8-18 (44 percent). Overall: 17-10. Next: C-I vs.Subsection 1 No. 2 Pequot Lakes in Section 7-2A quarterfinals at Duluth Denfeld 1 p.m. Saturday.

Perham 76, Staples-Motley 51

PERHAM—Claire Wolhowe registered 19 points and nine rebounds for the No. 7- seeded Staples-Motley Cardinals in a 76-51 loss to the No. 2 Perham Yellowjackets in the opening round of the Section 8-2A tournament Thursday.

Perham 38 38—76

Staples-Motley 23 28—51

PERHAM

Sydney Anderson 2, Lisa Meader 11, Caitlin Sondag 2, Gabby DeBoer 19, Mesa Schultz 7, Aixa Kolofale 12, Rachel Muer 7, Katie Johnson 16. FT 18-29 (62 percent).

STAPLES-MOTLEY

Addison Lorber 2, Haley Cichos 6, Kaitlyn Smith 2, Kiara Storry 3, Kiera Dumpprope 8, Jenna Dvorak 6, Claire Wolhowe 19, Tabatha Allen 2. FT 5-19 (26 percent). Overall: 2-23.

Barnesville 60, Wadena-DC 36

BARNESVILLE—Kennedy Gravelle's 22 points led No. 8 Wadena-Deer Creek in their 60-36 Section 8-2A opening round loss to the No. 1 Barnesville Trojans Thursday.

Casey Volkmann added nine points for W-DC.

Barnesville 29 31 — 60

Wadena-Deer Creek 18 18 — 36

BARNESVILLE

Nicole Herbranson 13, Claire Meyer 13, Andria McIntyre 9, Emma Nielsen 18, Wylie Lewis 2, Grace Mulcahy 1, Elora Passa 4. FG 22-62 (35 percent), FT 7-14 (50 percent). 3-point 9-20 (45 percent).

WADENA-DEER CREEK

Casey Volkmann 9, Sophie Kreklau 2, Kennedy Gravelle 22, Mackenzie Carsten 3. FG 12-43 (27 percent), FT 6-9 (66 percent). 3-point 6-14 (42 percent). Overall: 7-19.

Sauk Centre 64, Pierz 27

SAUK CENTRE—The No. 8-seeded Pierz Pioneers lost 64-27 to the No. 1 Sauk Centre Mainstreeters in the quarterfinals of the West Subsection 6-2A tournament Thursday.

The Pioneers finished with an overall record of 6-21.

randomness