Sections

Weather Forecast

Close

Cross Country: Tiger boys 3rd, girls 4th at OTC - Tigers seventh at C-I Invite

Sidney Lodge finished 10th overall with a time of 23:33 as the Pine River-Backus cross country girls team took fourth and the boys finished third at the Ottertail Central Invitational at Oakwood Golf Course Monday, Oct. 9.

Mara Adams was next for the Tigers, finishing 17th with a time of 25:33.

Luke Sechser led the way for the Tiger boys, taking 13th with a time of 19:33. Nick Ackerman was just 11 seconds behind him, finishing 15th.

Boys results

Team scores: 1-Ottertail Central 24; 2-Fergus Falls 31; 3-Pine River Backus 98; 4-Pillager 114; 5-New York Mills 125; 6-Brandon-Evansville 142

Individual winner: 1-Hunter Eldien (Fergus Falls) 17:53

Pillager results: 21-Anthony Jansen 20:46; 22-Brennen Bordwell 21:16; 23-Zeke Gilbertson 21:22; 29-Garrett Olson 22:00; 37-Jacob Dobson 23:38; 39-Zack Gilbertson 24:26

PR-Backus results: 13-Luke Sechser 19:33; 15-Nick Ackerman 19:44; 24-Louis Bueckers 21:27; 27-Marcus Lukanen 21:47; 30-Finagen O'Dell 22:38; 31-Caleb Travis 22:39; 36-Tyler Peterson 23:21

Girls results

Team scores: 1-Fergus Falls 27; 2-Ottertail Central 34; 3-Pillager 69; 4- Pine River Backus 104

Individual winner: 1-Ainsley Hansen (Fergus Falls) 21:10

Pillager results: 9-Allie Watson 23:11; 12-Sienna Swanberg 23:51; 14-Emma Hardy 24:23; 19-Karly Clyne 25:41; 20-Jessa Kimman 25:46; 21-Coryne Lange 26:00; 25-Noelle Colsen 27:02

PR-Backus results: 10-Sidney Lodge 23:33; 17-Mara Adams 25:33; 24-Emma Templeton 26:56; 26-Anna Sechser 27:02; 27-Vivian Bueckers 28:12; 29-Isabella Netland 29:08

Tigers 7th at C-I

Both the boys and the girls of the Pine River-Backus cross country team finished in seventh place at the Crosby-Ironton Invitational at Ruttger's Bay Lake Lodge Thursday, Oct. 5.

Lodge led the way for the Tigers, finishing 22nd with a time of 24:35.9. Sechser paced the boys team with a time of 20:03.4 to finish 25th.

Boys results

Team scores: 1-Greenway 24, 2-Brainerd 56, 3-Crosby-Ironton 93, 4-Deer River-Northland 105, 5-Hinckley-Finlayson 127, 6-South Ridge 171, 7-Pine River-Backus 173, 8-McGregor 195,

Individual winner: Geno Uhrbom (Greenway) 17:09.5

Pine River-Backus results: 25-Luke Sechser 20:03.4, 28-Nick Ackerman 20:18.4, 37-Louis Bueckers 21:43.9, 39-Caleb Travis- 21:53.8, 44-Finagen Odell 22:45.9, 50-Marcus Lukanen 23:22.9, 51-Tyler Peterson 23:38.3, 78-Austin Beavers 23:41.5, 86-Christopher Krecklau 25:25.7, 88-Keenan Dahl 26:20.2

Girls results

Team scores: 1-Brainerd 22, 2-Crosby-Ironton 65, 3-Greenway 76, 4-South Ridge 91, 5-Hinckley-Finlayson 131, 6-Mille Lacs 175, 7-Pine River-Backus 176, 8-Deer River-Northland 212

Individual winner: Liliana Schaeffer (Brainerd) 21:30.4

Pine River-Backus results: 22-Sidney Lodge 24:35.9, 31-Mara Adams 25:39.9, 38-Emma Templeton 27:30.1, 39-Anna Sechser 27:32.4, 46-Vivian Bueckers 29:20.6, 49-Isabella Netland 31:06.1

Advertisement
randomness