Sections

Weather Forecast

Close

Making the Grade: May 31, 2018

Alexandria Technical and Community College

Anthony Fitzer and Lyndsey Johnson, Pequot Lakes, were named to the spring 2018 dean's list at Alexandria Technical and Community College.

Central Lakes College

Area students were named to the spring 2018 president's list and dean's list at Central Lakes College in Brainerd and Staples. President's list: Kathryne Hudson, Backus; Ellie Smith, Backus; Baylee Foster, Breezy Point; Mara Huber, Breezy Point; Leslie Rowland, Breezy Point; Zane Shackle, Breezy Point; Rachel Gammon, Crosslake; Roderick Berg, East Gull Lake; Nathan Friesner, Emily; Katherine Forrest, Hackensack; Ashley Whitney, Lake Shore; Matthew Bonfig, Merrifield; Dawn Davis, Merrifield; Brady Houle, Merrifield; Thor Johnson, Merrifield; Gary Robinson, Merrifield; Abigail Doran, Nisswa; Summer Hardy, Nisswa; Michael Hartwig, Pequot Lakes; Maddison Hensch, Pequot Lakes; Philip Kostecka, Pequot Lakes; Kyle Powers, Pequot Lakes; Megan Tischman, Pequot Lakes; Claudina Williams, Pequot Lakes; Brianna Adkins, Pine River; Shayna Moore, Pine River; Mariah Oaks, Pine River; Courtni Peterson, Pine River; Audrey Tulenchik, Pine River; MaryGrace Welte, Pine River.

Dean's list: Anna Downie, Backus; Kaitlin Hockett, Backus; Tristen Hulke,Backus; Amanda Johnson, Backus; Gretta Norton, Backus; Erin Bosaaen, Breezy Point; Brianna Kraemer, Breezy Point; Benjamin Olmscheid, Breezy Point; Britta Boozell, Crosslake; Leslie Anderson, East Gull Lake; Maddison Barnett, East Gull Lake; Nikita Collette, East Gull Lake; Nathan Friesner, Emily; Elizabeth Eigen, Lake Shore; Taylor Pratt, Merrifield; Samuel Hardy, Nisswa; Abigail Hines, Nisswa; Jacyie Hinrichs, Nisswa; Sophia Irvin, Nisswa; Thad Johnson, Nisswa; Josiah Kreutzfeldt, Nisswa; Kasey Marshall, Nisswa; Merissa Olson, Nisswa; Kassandra Skogen, Nisswa; Josey Wentland, Nisswa; Courtney Eschenbacher, Pequot Lakes; Alexia Rickard, Pequot Lakes; Dylan Walberg, Pequot Lakes; Ally Anderson, Pine River; Vivian Bueckers, Pine River; Jauss Egberts, Pine River; Nicholas Kline, Pine River; Katrina Miller, Pine River; Elijah O'Dell, Pine River; Sara Poehler, Pine River; Luke Sechser, Pine RIver.

Concordia College, Moorhead

Several local students graduated from Concordia College in Moorhead on Sunday, May 6: Colton Dabrowski, Backus, son of Craig and Lisa Dabrowski, French, Chinese and English, cum laude; Emma Endicott, Jenkins, daughter of Dave and Esther Endicott, business, magna cum laude; Hannah Lundstrom, Nisswa, daughter of Paul Lundstrom, biology and chemistry, cum laude; Sarah Yeh, Nisswa, daughter of Tim and Kathy Yeh, biology, chemistry and psychology, summa cum laude.

Rachel Friberg, Nisswa, daughter of Troy and Melissa Friberg, received an Excellence Scholarship from Concordia College.

South Dakota State University

The following local students were named to the spring 2018 dean's list at South Dakota State University in Brookings, South Dakota: Alexandra Eigen, Lake Shore; Jaelyn Kappes, Merrifield; Seth Golden, Nisswa; Skylor Hensch, Pequot Lakes; Colleen Tschida, Pine River.

University of Jamestown

Corina Ruud, Breezy Point, was named to the spring 2018 dean's list at University of Jamestown in Jamestown, North Dakota.

randomness