Weather Forecast

Close
Advertisement

Patriots 3rd at C-I meet

Email

The Pequot Lakes’ boys and girls each placed third at the Crosby-Ironton Invitational cross country meet on Thursday, Oct. 4, at Ruttger’s Resort in Deerwood.

Advertisement

Michael Ryan finished second in 17 minutes, 20 seconds to lead the Patriots. Caitie Ryan placed eighth, Jackie Brine-Doyle ninth and Leric Larson 10th for Pequot Lakes.

Brainerd’s Allison Kosobud and C-I’s Will Goodwin captured individual titles and helped their teams triumph.

Pequot Lakes is scheduled to compete in the Mid-State Conference meet at 4 p.m. on Thursday, Oct. 11, at Wadena.

Boys’ team scores: 1-Crosby-Ironton 30, 2-Brainerd 35, 3-Pequot Lakes 69, 4-Pine River-Backus 119, 5-Deer River/Northland 132

Individual winner: 1-Will Goodwin (Crosby-Ironton) 17:15

Pequot Lakes results: 2-Michael Ryan 17:42, 13-Reid Pierzinski 18;58, 19-Nathan McDonald 19:21, 24-Karl Brine-Doyle 19:49, 25-Seth Golden 19:51, 26-Dalton Engholm 19:54, 28-Peter Kostecka 20:06, 30-Jacob Tschida 20:22, 31-Tony Fitzer 20:29, 32-Sean Murray 20:39, 34-Christian Collins 20:51, 35-Austin Anderson 20:55, 38-Levi Palmer 21:29, 47-Josh Buell 23:14, 48-Sam Wallace 23:36, 49-Marty Fitzer 23:47, 52-Nick Liefeld 23:57, 53-Brady Derksen 24:04, 54-Grant Moe 24:12, 55-Matt Hansen 24:24, 56-Phil Huss 24:40

Girls’ team scores: 1-Brainerd 20, 2-Crosby-Ironton 54, 3-Pequot Lakes 58, 4-Mille Lacs 111, 5-Pine River-Backus 138

Individual winner: 1-Allison Kosobud (Brainerd) 16:07

Pequot Lakes results: 8-Caitie Ryan 17;30, 9-Jackie Brine-Doyle 17:31, 10-Leric Larson 17:32, 16-Elsa Headlee 18:19, 19-Savannah Stone 18:28, 25-Vanessa Lane 19:06, 29-Sarah Rudlang 19:30, 3-Alyssa Young 19:31, 36-Abby Mumm 19:58, 38-Lindsey Johnson 20:01, 42-Jessica Faacks 20:36, 43-Cheyenne Syvertson 20:38, 45-Madison Rupp 21:03, 48-Macy Dotty 21:30, 49-Josephine Nistler 22:12, 51-Lexi Danielson 23:32, 55-Grace Lee 24:28, 56-Kristina Jensen 24:39

JUNIOR HIGH

Boys’ team scores: 1- Brainerd 25, 2-Crosby-Ironton 43, 3-Pine River-Backus 85, 4-Pequot Lakes 102, 5-Deer River-Northland 132

Pequot Lakes results: 7-Ben Kostecka 11:37, 26-Phillip Kostecka 12:44, 31-Nathan Anderson 12:48, 36-Dillon Meyer 13:02, 39-Sean Ryan 13:19, 51-Brandon Wallin 14:14, 56-Riley Wilson 15:24

Girls’ team scores: 1-Brainerd 17, 2-C-I 64, 3-Pequot Lakes 78, 4-DR-Northland 84, 5-PR-Backus 124

Pequot Lakes results: 14-Hope Anderson 13:39, 15-Rachel Friberg 13:40, 16-Olivia Elson 13:41, 25-Desera Engholm 14:32, 29-Mason Fritz 14:46, 32-Hailey Millner 15:01, 42-Eloise Gitchell 16:34

Patriots sweep titles

The Pequot Lakes Patriots boys and girls narrowly missed perfect winning scores at the Jim Machacek Classic on Tuesday, Oct. 2, at Black Bear Golf Course in Pine River.

Both Pequot teams finished with 17 points as a perfect score is 15 for sweeping the top five spots.

Mike Ryan won the boys’ title in 18:17 while teammate Nathan McDonald in second. Leric Larson won the girls’ race in 16:51. Larson was followed by teammates Jackie Brine-Doyle and Caitie Ryan.

Boys team scores: 1-Pequot Lakes 17, 2-Pine River-Backus 89, 3-Deer River-Northland 97

Individual winner: 1-Mike Ryan (PL) 18:17

Other Pequot Lakes results: 2-Nathan McDonald 18:51, 3-Reid Pierzinski 18:53, 5-Karl Brine-Doyle 19:13, 6-Connor Dale 19:17, 7-Tony Fitzer 19:29, 9-Dalton Engholm 19:57, 10-R.J. Maxfield 19:59, 11-Christian Collins 20:09, 12-Jacob Tschida 20:10

Girls’ team scores: 1-Pequot Lakes 17, 2-Pine River-Backus 67, Deer River-Northland inc

Individual winner: 1-Leric Larson (PL) 16:51

Other Pequot Lakes results: 2-Jackie Brine-Doyle 17:21, 3-Caitie Ryan 17:51, 4-Savannah Stone 17:59, 7-Abby Mumm 18:30, 8-Vanessa Lane 19:23, 9-Sarah Rudlang 19:38, 10-Lindsey Johnson 19:44, 11-Alyssa Young 20:01, 12-Jessica Faacks 20:12, 13-Elsa Headlee 20:14

JUNIOR VARSITY

Pequot Lakes boys: 2-Ben Kostecka 13:31, 7-Phillip Kostecka 14:29, 10-Nathan Anderson 14:45, 12-Sean Ryan 15:20, 13-Dillon Meyer 15:36, 16-William Moe 16:17, 18-Brandon Wallin 16:25

Pequot Lakes girls: 3-Hope Anderson 16:07, 4-Rachel Friberg 16:08, 5-Olivia Elson 16:09, 7-Eloise Gitchell 16:53, 8-Desera Engholm 17:08, 10-Hailey Milner 17:35, 13-Mason Fritz 18:02

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness